Župa Kaštelir
svetih Kuzme i Damjana

Župa Labinci
svetog Ivana Krstitelja

U Kašteliru proslavljen blagdan sv. Valentina

U Župi sv. Kuzme i Damjana u Kašteliru, mjestu Porečkoga dekanata, uz župne patrone od davnina se svečano slavi i blagdan sv. Valentina. Ove je godine 14. veljače misno slavlje predvodio preč. prof. dr. sc. Josip Grbac, dekan Umaškoga dekanata i župnik Umaga.

Predslavitelj je na početku homilije čestitao okupljenim mještanima suzaštitnika. Osvrnuo se potom na pomodarsku praksu definiranja sv. Valentina zaštitnikom zaljubljenih te je napomenuo da bi si kršćani trebali više posvijestiti činjenicu da je on bio mučenik.

„Apsurdno je iz naših svetaca, mučenika stvarati predmete neke turističke propagande“, naglasio je dr. Grbac te nastavio, „papa Benedikt je to osjetio kada je taj dan proglasio Danom braka i njega zaštitnikom bračne ljubavi“. Dvoje zaljubljenih su obično dosta samo sebi, no potreba za zaštitom odozgor javlja se kada se tu zaljubljenost mora pretvoriti u ljubav, iz jedne površine etape zaljubljenosti preći u odnos odgovorne i životne ljubavi.

To je jedna od najvećih kriza Crkve danas. Nije pitanje što nam manje ljudi dolazi u Crkvu, što imamo manje svećenika,  problem je što imamo malo mladih ljudi koji su spremni reći „da“ zauvijek, to je najveća kriza naših župa. Ljubav je posvuda, postoji inflacija ljubavi, ali gotovo nikada je ne spajamo s riječju odgovornost, ili „ne daj Bože“ s riječju žrtva“, naglasio je propovjednik.

Naveo je nadalje primjer zaručnika kojima je održao pouku, zbog određene sumnje pitao ih je nasamo o ljubavi, dobivši poražavajući odgovor „Dok traje“. „Od osamdesetak krštenja u župi prošle godine tek jedna trećina djece potječe iz kršćanski sklopljenih brakova, druga trećina iz civilno sklopljenih brakova a treća trećina iz veza, ‘dok traje, traje’“, ispričao je dr. Grbac.

„Isto vrijedi i za ljubav prema Bogu, zbog nje je sv. Valentin pošao u smrt. Kad bi samo zrno takve spremnosti imali današnji ljudi koji se vole, ozbiljno bi shvaćali tu svoju ljubav. Ja mislim da je to najvažnija poruka svetog Valentina koju mi danas moramo naglašavati jer nitko drugi neće. Jesmo li spremni na žrtvu uime ljubavi? Ili ostaje samo jedna jeftina emocija, ‘dok traje’.

Ponavljam, zaljubljenost ne treba zaštitu, ljubav kao odgovornost treba potporu, treba zaštitu i to najviše onu odozgor. Jedno je emocija, a ovo poslije, to je ratio, to je razum. Vjera nije samo molitva, nije sv. Valentin mučen jer je molio, on je umro zato jer je htio živjeti onako kako mu vjera nalaže“, rekao je propovjednik.

„Možda najveći raskol između vjere i života događa se na području ljubavi, braka, na području ljubavi muškarca i žene. To je bilo nekada pametno – Valentin zaštitnik zaljubljenih. Zašto? Da se je u našem selu nekada netko rastavio to bi bio skandal, a danas je to normalno. Kad su se dvoje zaljubili, voljeli su se, možda se i nisu toliko ni voljeti, ali morali su se vjenčati, i njima je trebala jedna zaštita.

Ali, danas se je situacija promijenila i moramo sv. Valentina častiti iz nekih mnogo, mnogo ozbiljnijih razloga. Postoji zaljubljenost, zaruke, brak, ali ne postoji život u skladu s kršćanskim vrijednostima. Živimo protiv života, protiv odgovornosti, protiv žrtve. Sveti Ivan Pavao II. je napisao „njih dvoje u braku, ako se ne vole istinskom ljubavlju, nema šanse da uspiju poštivati ona osnovna pravila koja nalaže kršćanska vjera“, citirao je dr. Grbac te nastavio „zato je Valentin zaštitnik ljubavi, zbog onoga što slijedi“.

„Molimo današnjeg sveca da nam pomogne u nadvladavanju teške krize kršćanskog braka, teške krize vjernosti, teške krize otvorenosti životu. Jednom riječju, da nam pomogne u toj krizi autentične ljubavi. To neće učiniti turističke agencije, zato smo mi tu, da osvijetlimo taj lik sveca iz jedne sasvim druge perspektive“, zaključio je propovjednik.

U misi su koncelebrirali: generalni vikar Porečke i Pulske biskupije mons. Vilim Grbac, porečki dekan i župnik preč. Milan Zgrablić, župnik Tara vlč. Ivan Princ,  župnik Svetog Lovreča vlč. Bartosz Pawlik, župnik Baderne vlč. Ivan Kramar, župnik  Višnjana vlč. Carol Homieja, župnik Funtane vlč. Ivan Butković te župnik domaćin Želimir vlč. Bagavac.

Nakon misnog slavlja uslijedila je tradicionalna procesija po mjestu s kipom sv. Valentina.

Događanja i novosti